Sopot kursy walut

Płacenie kartą kredytową za granicą czyli na co warto uważać, płacąc kartą za granicą?

Płacenie kartą kredytową za granicą czyli na co warto uważać, płacąc kartą za granicą?

cze 11, 2020

Na co warto uważać, płacąc kartą za granicą i czy w ogóle warto tak płacić?

Okres wakacyjny pełen jest rozmaitych wydatków, szczególnie w przypadku spędzania wakacji za granicą. Poza granicami kraju szczególnie intensywnie korzysta się z płatności kartą kredytową. Płacenie kartą kredytową za granicą niesie ze sobą jednak wiele negatywnych skutków. Warto wiedzieć więc, jak uniknąć niemiłych niespodzianek.

Płacenie kartą kredytową za granicą: Wady i zalety karty kredytowej

Płacenie kartą kredytową za granicą jest chyba najwygodniejszą metodą płatności. Karta kredytowa jest lekka, można ją zabrać wszędzie, nie trzeba się martwić o to, że nagle skończy nam się lokalna waluta i że trzeba będzie dokonać wymiany.

Z drugiej strony jednak kontrola nad wydatkami dokonywanymi w ten sposób jest dużo mniejsza, a na wakacjach jesteśmy w dużo większym stopniu podatni na dokonywanie zakupów pod wpływem impulsu, gdyż w końcu wakacje to wakacje… Niestety, często po wymarzonym urlopie przychodzi załamanie, kiedy zobaczy się, ile pieniędzy się wydało. Do tego karta jest te mało bezpieczna – w razie jej kradzieży można mieć poważny problem.

koszty płacenia kartą za granicą i kontrola wydatków

Inną kwestią są koszty używania kart kredytowych za granicą. Przed wyjazdem powinno zdecydować się, jakiej karty chce się użyć. Różnice w opłatach i kosztach używania kart poszczególnych dostawców usług finansowych są naprawdę spore.

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na płacenie kartą kredytową za granicą, dobrze jest skorzystać z różnych narzędzi do planowania wakacyjnego budżetu. Wiele banków i innych dostawców usług finansowych udostępnia przez swoje aplikacje dokładne dane, na jakie rzeczy przeznaczyliśmy pieniądze. Do tego dobrze jest sobie ustawić pewien dzienny limit, którego nie będziemy przekraczać.

Przed wyjazdem trzeba też koniecznie zadbać o wzmocnienie środków bezpieczeństwa, w tym rozeznać się w sposobach zarządzania sytuacją kryzysową na wypadek, gdyby karta została skradziona. Dobrze jest też posiadać oddzielną kartę lub gotówkę na przypadek takiego kryzysu, aby w trudnej sytuacji można było działać.