Sopot kursy walut

Kredyt na dom i wykończenie czyli dom jednorodzinny – wady i zalety

Kredyt na dom i wykończenie czyli dom jednorodzinny – wady i zalety

maj 21, 2020

Dom jednorodzinny – wady i zalety

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy chcemy wynieść się na swoje, myśląc o kupnie mieszkania. Jednak coraz więcej osób zastanawia się nad domkiem jednorodzinnym, który jest zazwyczaj lepszym rozwiązaniem od bloków. Jakie są wady i zalety kupna domu?

Koszt kupna lub wybudowania domu

Jeszcze stosunkowo niedawno domy jednorodzinne były o wiele droższe od mieszkań. Dla wielu osób wybór był więc jasny – wybierały one opcję tańszą, czyli mieszkanie w blokach, które ma wiele wad, ale też i wiele zalet. W przypadku takiego mieszkania bowiem nie trzeba aż tak dbać o rozmaite szczegóły, gdyż wszystkim zajmie się administracja bloku. Ma się też zapewnione media itp. Domek jednorodzinny to jednak komfort prywatności oraz ciszy i spokoju, co jest niezwykle cenione.

Dodatkowo dziś koszt wybudowania domku jednorodzinnego wcale nie jest większy od kupna mieszkania, jednak tutaj więcej pieniędzy potrzeba na jego wykończenie. Mało kto dysponuje kwotą pozwalającą na zakup domu całkowicie z własnych środków, dlatego też popularny jest produkt, jakim jest kredyt na dom i wykończenie.

Waga odpowiedniego planowania

Budowę domu powinno dokładnie się zaplanować, a w szczególności dotyczy to elementów takich, jak jego wykończenie oraz ogrzewanie. W naszym klimacie szczególnie ważny jest ten drugi aspekt. Aby zminimalizować rachunki za prąd, gaz i wodę, które w przypadku domku są o wiele większe niż te, które płaci się, mieszkając w bloku, powinno się zadbać o należyte jego ocieplenie.

Oczywiście jest to spory wydatek jednorazowy, jednak później koszt mieszkania w wymarzonym miejscu będzie znacznie niższy. Kredyt na dom i wykończenie powinno więc się tak skalkulować, by pieniędzy wystarczyło także na ocieplenie i zamontowanie w miarę oszczędnej instalacji. Coraz popularniejsze stają się na przykład materiały, które za dni gromadzą ciepło, by oddawać ciepło nocą. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne wiosną oraz jesienią, kiedy za dnia temperatura potrafi być dość wysoka, jednak w nocy znacznie spada i normalnie trzeba by było w znacznym stopniu dogrzać wnętrze.

W dzisiejszych czasach, kiedy różnica w cenach pomiędzy mieszkaniem a domkiem jest niewielka lub nawet żadna, warto jest rozważyć właśnie opcję domu jednorodzinnego.