Sopot kursy walut

Czy warto jest brać kredyt, czy lepiej jest oszczędzać na upragniony cel?

Czy warto jest brać kredyt, czy lepiej jest oszczędzać na upragniony cel?

cze 2, 2020

Czy warto jest brać kredyt, czy lepiej jest oszczędzać na upragniony cel?

W życiu zdecydowanej większości osób gotówka jest towarem wysoce deficytowym, a życie wymusza na nas często zaciągnięcie kredytu. Dotyczy to głównie osób młodych, które potrzebują pieniędzy na start w życie w postaci nauki czy własnego mieszkania, gdyż mieszkanie z rodzicami bardzo ogranicza życiowe możliwości i potrafi uniemożliwić przyszłą karierę. Jednak czy brać kredyt czy oszczędzać, będąc w potrzebie?

Brać kredyt czy oszczędzać? Lepiej oszczędzać

To, czy brać kredyt czy oszczędzać, podlega wielu czynnikom. Tak naprawdę zawsze trudno jest to określić, jednak przyjmuje się, że jeżeli kredyt nie jest ostatecznością, to zawsze lepiej jest po prostu zebrać kwotę na dany cel.

To, na co należy zwrócić uwagę, to niezwykle dynamiczne zmiany na rynku i wszechobecna niepewność. Im dłuższy miałby być okres kredytowania, tym bardziej ryzykowne wydaje się zaciąganie kredytu. Chcąc go wziąć, powinno się zastanowić przede wszystkim, czy jest on jedynym dostępnym rozwiązaniem. Czasami lepiej jest pieniądze zarobić lub pożyczyć od rodziny i przyjaciół.

W przypadku kredytów niewielkich ryzyko jest zawsze mniejsze, jednak na nie łatwiej jest zarobić. Istnieje wiele możliwości podjęcia dodatkowej pracy lub zarabiania po godzinach przez Internet. Często z takich aktywności można zarobić drugą pensję lub nawet większe pieniądze niż na etacie, i to pracując po godzinach.

Jakie czynniki rozważyć, kiedy chcemy wziąć kredyt?

Jeżeli nie ma się jednak takiej smykałki do przekształcania wiedzy i talentu w dodatkowy dochód, a więc i gdy zajdzie potrzeba zaciągnięcia kredytu, trzeba przeanalizować czynniki takie, jak nasza pozycja na rynku pracy. Jeżeli nie jesteśmy zbyt wysoko wykwalifikowani i nie inwestowaliśmy w siebie, łatwo możemy pracę stracić i mieć problemy ze znalezieniem kolejnej.

Ważny jest także nasz wiek i stan zdrowia w momencie brania kredytu. Im okres kredytowania ma być dłuższy, tym mocniej trzeba się nad tym zastanowić. Czy biorąc w wieku 40-tu lat kredyt na 25 lat, jesteśmy pewni, że nasz stan zdrowia pozwoli nam na ciężką pracę i branie nadgodzin po to, by spłacać terminowo raty?

Odpowiedź na pytanie, czy brać kredyt jest niezwykle ciężka do udzielenia. To każdy sam musi rozważyć swoją sytuację życiową i motywację, a także możliwe alternatywy. Jeżeli już chcemy brać kredyt, dobrze jest zgromadzić jak największą ilość pieniędzy, by dobrać tylko tyle, ile potrzebujemy.