Sopot kursy walut

Mieszkanie pod wynajem, a zwrot z inwestycji.

Mieszkanie pod wynajem, a zwrot z inwestycji.

kwi 12, 2019

Mieszanie na wynajem, a kto Tobie zabroni?
Ostatnio obniżone stopy procentowe spowodowały większą aktywność katalizatorów w kontekście zakupu mieszkania tylko pod jego dalszy wynajem. Od paru długich lat w największych miastach w Polsce mieszkania wykupywane są, najczęściej w celu ich późniejszego wynajęcia.
Warto pomyśleć nad taką formą zabezpieczenia siebie na przyszłość.

Przedsięwzięcie to nie tylko zakup mieszkania i na tym koniec.

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem , ja zacząć?
Dzisiaj zakup mieszkania na wynajem to bardzo atrakcyjna i stabilna postać ulokowania posiadanych nadwyżek pieniężnych.
Jedną z najważniejszych rzeczy, jaką trzeba od razu wybrać / rozważyć, oprócz wyboru ewentualnego kredytu bankowego-jest dobra lokalizacja mieszkania.
Przykładowo lokum na wynajem, mające być: zlokalizowane np. w centrach dużych miast, w okolicy ośrodków akademickich, dworców, centrów rozrywki…itp.
Wielu ludzi zauważa, w tym nieruchomości mieszkaniowych jako dobre zabezpieczenie przed rosnącą w ostatnim czasie inflacją, a materialny ich wymiar daję dodatkowe korzyści z nimi związane.

Twój biznes- wynajmu, a dokładna strategia działań

Biznes jakim jest niewątpliwie inwestycja w mieszkanie pod wynajem trzeba dokladnie zaplanować, z najdrobniejszymi szczegółami.
Warto też, abyś zastanowił się nad specyfiką tego przedsięwzięcia oraz jego głównymi atrybutami (cechami), gdyż może Ci umknąć wiele ważnych czynników:
-nieznacznie podniesienie wyższego czynszu najmu, zależnego m.in. od lokalizacji,
-szybkie znajdowania nowych najemców (niewielki okres pustostanu),
-kupna mieszkania za rozsądną, czyli opłacalną jego cenę,
– znaczny wzrostu wartości samego mieszkania- w czasie przekraczającym średni wzrost cen, względem całego rynku nieruchomości,

Stopa zwrotu za wynajem mieszkania

Stopa zwrotu, co to? :
To powszechnie używana miara zyskowności inwestycji lub instrumentu finansowego. Przedstawiana jest jako ona jako procentowa – dodatnia bądź ujemna albo równa 0 – (zmiana wartości inwestycji) Jest bowiem to wskaźnik badający: o ile zmieniła się wartość inwestycji w danym okresie – miesiąca, dnia, roku. Im wyższa jej wartość tym wynik końcowy jest lepszy.

Inwestycja w mieszkanie pod wynajem – przykład zwrotu stopy w skali roku:
Mieszkanie zostało kupione za 150 tysięcy złotych we Wąchocku. Z ofert w Od początku zostało ono wynajęte za 1500 zł miesięcznie. Same koszty utrzymania mieszkania to 500 zł w skali miesiąca.

Wzór na stopę zwrotu z mieszkania przedstawia się następująco:
Od zysku (kwoty wynajmu) trzeba odjąć koszty utrzymania mieszkania i pomnożyć razy np.: 12 miesięcy. Następnie należy podzielić tę kwotę inwestycji, czyli zakupu mieszkania i wychodzi -roczna stopa zwrotu.

1500 – 500 = 1000 zł
1000 × 12 miesięcy = 12 000 zł
12000 zł / 150000 = 0, 08, czyli 8%

W przypadku kredytu:
Do kosztów utrzymania mieszkania należy doliczyć odsetki kredytowe. One na początku inwestycji zmniejszają jej rentowność. Są to pieniądze, które tracimy bezpowrotnie, spłacając je bankowi w ratach.
Przykładowo kupiliśmy mieszkanie i płacimy co miesiąc 300 zł odsetek kredytowych, więc:

1500 – 500 = 1000 zł
1000 – 300 = 700 zł
700 × 12 miesięcy = 8 400 zł
8 400/ 150000 = 0, 056, czyli 5, 1% w zaokrągleniu do 5%

Na końcu tego artykułu warto podkreślić, raz jeszcze to jest opłacalny biznes.
Pod warunkiem, według którego mądrze zostanie on zaplanowany od początku do końca -w całości inwestycji. Albowiem nie ma nic gorszego, od nieustannego dopłacania do tej inwestycji- kiedy ona przynosi tylko same straty.