Sopot kursy walut

Grosik do grosika, czyli zyskaj oprocentowane dodatkowe oszczędności bez ryzyka

Grosik do grosika, czyli zyskaj oprocentowane dodatkowe oszczędności bez ryzyka

mar 12, 2019

Każdy, kto posiada jakiekolwiek wolne środki finansowe, może przeznaczyć własne pieniądze na oszczędności na ROR-rze (rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy). Na starcie może być to już kwota 500 zł lub 1000 zł, kwoty te stały się ostatnio standardem. Obecnie nie ma możliwości powierzenia bankowi w zarządzanie mniejszej kwoty niż 500 zł.
Jednak i tak warto, choć trochę oszczędzać każdy grosz jest przydatny, w szczególności w momentach życia określanych w języku potocznym tzw. „czarna godzina”.

Grosik do grosika, czyli rosnące procenty oszczędności pieniężnych

Bankowy rachunek oszczędnościowe jest to oprocentowane konto osobiste , które w przeciwieństwie do zwykłego ROR-u, używanego codziennie zostało odpowiednio oprocentowane. W praktyce oznacza doliczanie, co miesiąc do naszej kwoty zgromadzonej na koncie odsetek pieniężnych. W zależności od banku, oprocentowanie konta oszczędnościowego jest różne.

Koszt konta oszczędnościowego, czy warto?

Dyspozycje w banku, stanowią je nasze środki finansowe zadysponowanie, czyli włożone, a dosłownie powierzone – oddane do obracania (zarządzaniu) nimi poprzez różne instrumenty bankowe.
Środki nasze na koncie oszczędnościowym zostają objęte procentem, inaczej oprocentowane przez jakiś czas w banku w zamian równocześnie za zarobek dla banku w czasie udzielenie ich, przykłada innym osobą, a później te osoby oddają je z zyskiem dla banku. Natomiast bank oddaje cześć zysku + podstawę wierzycielowi i tak zarabia bank i posiadacz konta.

Co potrzeba wiedzieć o oprocentowanym koncie oszczędnościowym

Można część- nadwyżki finansowej ulokować na koncie oszczędnościowym. Dalej zapewnia to pełną swobodę, dostęp do własnych pieniędzy. Istnieje możliwość podjęcia przez Ciebie wypłacenia części lub całości.
Takie oprocentowane konto osobiste  jest uzależnione od stóp procentowych, systemowo ustalanych przez Narodowy Bank Polski na pewien okres (czas). Same stopy % zależą z kolei już od aktualnego poziomu inflacji, czyli realnego wzrostu cen, a także ogólnej sytuacji w gospodarce kraju. Dla uproszczenia i zobrazowania tych zależności można założyć: , że im niższa jest inflacja, tym niższe stopy, a co za tym stoi oprocentowanie depozytów bankowych.
Odsetki na koncie oszczędnościowym naliczane są przeważnie co miesiąc.

Podsumowując krótko:
Prowadzenie konta oszczędnościowego powinno być zawsze bezpłatne – bank obraca zdeponowanymi Twoimi pieniędzmi oraz im więcej będziesz mieć na Twoim koncie, tym więcej na nich zarobi. Dlatego większość rachunków oszczędnościowych nie posiada opłat za ich za otwarcie i obsługę.