Sopot kursy walut

Jak się rozliczyć z pracy dorywczej

Jak się rozliczyć z pracy dorywczej

sty 7, 2021

Osoby młodsze i studenci zazwyczaj nie są zainteresowani pracą stałą, a bardziej interesuje ich praca dorywcza. Jednak znalezienie takiej pracy nie zawsze jest łatwe. W większych miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław o prace dorywczą nie jest w zasadzie aż tak trudno, jednak większy problem powstaje w miastach takich jak przykładowo Zabrze. Jakie prace dorywcze są możliwe do znalezienia w mniejszych miastach?

Rodzaje prac dorywczych

Jeśli interesuje Cię kategoria praca dorywcza Zabrze to powinieneś być gotowy do wysiłku fizycznego. W Zabrzu pracę dorywczą można znaleźć między innymi w popularnych sieciach typu fast food, jakimi jest znany McDonald, a także KFC czy PizzaHut. Sieciówki te zwykle mają otwartą rekrutację i przyjmują pracowników na różny zakres godzin. W ten sposób można znaleźć pracę zarówno na cały etat, jak i na jego mniejszą część. Podobna sytuacja będzie ze sklepami, takimi jak sieć Żabka.

Kolejną możliwością na znalezienie pracy dorywczej jest internet. Dzięki serwisom takim jak OLX czy Use.me łatwo jest znaleźć pojedyncze zlecenia, które wspomogą portfel niejednego studenta. Osobiście polecam ten sposób szukania zleceń, ponieważ daje on ogromną elastyczność i umożliwia pracę bez wychodzenia z domu (co jest bardzo wygodną możliwością). Oczywiście możesz też po prostu ponaklejać kartki na słupach informacyjnych, że szukasz zleceń, jest to metoda dobra na trafienie przede wszystkim do starszych klientów, którzy nie korzystają z internetu.

Formy zatrudnienia dla pracy dorywczej

Najczęściej spotykaną formą cywilno-prawną, stosowaną dla prac dorywczych, jest umowa zlecenie. Oczywiście zdarzają się też umowy o dzieło. Zwykle do takiej formy pracy nie są stosowane umowy o pracę. Dobrze jest też prowadzić własną, jednoosobową, działalność gospodarczą, w ten sposób będziesz mógł po prostu wystawiać faktury swoim kontrahentom. Jest to najwygodniejszy i w zasadzie najprostszy sposób rozliczenia. Jego minusem jest to, że należy wtedy samodzielnie opłacać swoje składki ZUS.