kwi 30, 2020
Panująca w Polsce pandemia wywołana koronowirusem przyczyniła się spowolnienia gospodarki kraju. Wiele działalności w związku z nakazami rządowymi było zmuszone do ograniczenia lub zamknięcia działalności. Z tego powodu konieczna była redukcja miejsc pracy. Wiele osób straciło pracę. Dużo pracowników skorzystało z programów rządowych, a co za tym idzie musiało zgodzić się przynajmniej na 20 procentowy spadek pensji.
Pogorszyła się sytuacja finansowa wielu osób, również kredytobiorców. Posiadająca się sytuacja ekonomiczna w kraju spowodowała, że RPP obniżyła 3 krotnie stopy procentowe. Miało to na celu wsparcie dla osób składających kredyty. Ponadto, od czerwca 2020 roku wprowadzono 3 miesięczne wakacje kredytowe. Oznaczające, że przez 3 miesięczny okres raty kredytów nie mogą być niepłacenie, i nie spowoduje to dodatkowych opłat.
Osoby, w trudnej sytuacji finansowej skorzystało z wakacji kredytowych. Jednak zgodnie z danymi BIK najwięcej klientów korzystających z tych preferencji to grupa kredytobiorców gotówkowych. Jednak z danych statystycznych wynika, że średnia z ostatnich ośmiu miesięcy nie odbiega znacznie od średniej z ostatnich dwóch lat. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii kredytów hipotecznych. Średnia z kilku ostatnich miesięcy nie odbiega od średniej z ostatnich lat. Najlepiej wygląda spłacalność kredytów ratalnych, która została na poziomie przed pandemii.
Trudny okres pandemii nie przyniósł dużego wzrostu zobowiązań przeterminowanych. Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że zobowiązania i tak trzeba spłacić.
Najnowsze komentarze