Sopot kursy walut

Zarządzaniem budżetem domowym – jak zoptymalizować swoje miesięczne wydatki?

Zarządzaniem budżetem domowym – jak zoptymalizować swoje miesięczne wydatki?

maj 11, 2020

Pieniądze są rzeczą, której zawsze jest za mało, a do tego łatwo się one rozchodzą, jeżeli nie kontroluje się ich w odpowiedni sposób. Aby nie okazało się, że przed końcem miesiąca zostaje się z niczym i brak jest pieniędzy na nieprzewidziane wydatki, warto jest wiedzieć, jak dobrze zarządzać budżetem domowym.

“Znaj swoje aktualne wydatki” – pierwsze przykazanie osoby dobrze gospodarującej pieniędzmi

Aby sprawnie zarządzać budżetem domowym, powinno się najpierw orientować, ile pieniędzy i na co się wydaje. Dopiero po zebraniu tych danych można przyjrzeć się całokształtowi wydatków i zadecydować, jak je zoptymalizować.

Istnieją dwie podstawowe metody analizy wydatków domowych. Pierwsza to tradycyjny zeszyt, w którym podzielić można swojej wydatki na różne kategorie i skrzętnie je notować. Drugie rozwiązanie to korzystanie z programów komputerowych i aplikacji mobilnych, które służą temu samemu i przygotowują podsumowanie danych w przyjemnej i łatwej do zrozumienia formie graficznej.

Aplikacje bankowe na straży naszych wydatków

Coraz częściej narzędzia do analizy i optymalizacji domowych wydatków wbudowane są też w bankowość internetową. Wiele banków oferuje wgląd w to, jak wydajemy pieniądze, dzieląc nasze wydatki na kategorie, jednak to rozwiązanie posiada minusy. Po pierwsze, analizowane są przede wszystkim zakupy dokonane kartą, a więc bank nie uchwyci całokształtu naszych wydatków.

Jak dobrze zarządzać budżetem domowym?

Po drugie, często przypisanie wydatku do kategorii bywa nieprawidłowe. Zakup podstawowych produktów spożywczych może być wliczony na przykład do kategorii rozrywki.

Kolejną kwestią jest prywatność, co wiąże się też z niepełnymi danymi posiadanymi przez bank. wiele osób nie płaci kartą i przelewami online, bo nie chce, aby bank wiedział, na co przeznaczamy pieniądze, zwłaszcza że w dane te ma wgląd państwo. Wiele osób stara się uniknąć tej inwigilacji i dlatego preferuje gotówkę i wtedy wykresy z bankowości internetowej przedstawiają zaledwie część wydatków.

Posiadając te dane, można sprawniej zarządzać domowym budżetem, na przykład wychwycając wydatki niepotrzebne i te, których dokonujemy pod wpływem impulsu. Często zdarza się też, że pieniądze uciekają, ponieważ wykupiliśmy jakieś abonamenty na usługi cyfrowe służące rozrywce, z których nie korzystamy, a nawet o nich zapomnieliśmy. Czy naprawdę musimy mieć w jednym czasie pięć abonamentów ze streamingiem muzyki lub filmów? Aplikacje do zarządzania budżetem domowym łatwo pomogą wychwycić takie niepotrzebne wycieki pieniędzy.