Sopot kursy walut

Jak wybrać konto walutowe?

Jak wybrać konto walutowe?

kwi 27, 2021

W obecnych czasach rachunki w obcej walucie są bardzo popularne. Coraz częściej wyjeżdżamy za granicą i dokonujemy wielu płatności w zagranicznych sklepach internetowych, a także wyjeżdżamy w celach zarobkowych. Jeżeli chcesz wiedzieć, czym kierować się przy wyborze konta walutowego, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, czym się charakteryzuje dobre konto walutowe!

Jak wybrać konto walutowe – czym się ono różni od zwykłego konta w złotówkach i rachunków oszczędnościowych?

Konto walutowe tak naprawdę nie różni się zbyt wiele od zwykłego konta w złotówkach, jakim operujemy na co dzień. Tutaj również możesz wykonywać przelewy i płacić codziennie kartą debetową za zakupy. Kiedy masz konto walutowe i jesteś na przykład za granicą, możesz śmiało płacić bez żadnych dodatkowych kosztów wynikających z różnicy kursów i ewentualnych prowizji za przewalutowanie. Jeżeli chciałbyś płacić kartą, na której możliwe są tylko płatności złotówkami, wówczas musi nastąpić przewalutowanie transakcji, ale wiąże się to z mało atrakcyjnym kursem. W efekcie wydasz więcej niż gdybyś miał korzystne konto walutowe i płacił w lokalnej walucie.

Co jeszcze musisz wiedzieć o koncie walutowym – spread walutowy

Spread jest zyskiem banku, który wynika z faktu, że kurs sprzedaży jest wyższy od kursu kupna. Cena po jakiej bank sprzedaje nam walutę jest wyższa od ceny po jakiej bank skupuje od nas waluty, dlatego wiedz, że im niższy spread zastosuje bank, tym lepiej dla Ciebie. Wówczas też będziesz mógł odsprzedać bankowi pozostałą walutę po kursie takim samym lub zbliżonym do tego, za który ją wcześniej kupiłeś. Mając konto walutowe możesz również dokonywać szybkiego przelewu środków w euro na terenie Unii Europejskiej, Szwajcarii, Islandii i Norwegii. Możesz także wykonać droższy przelew Swift, ale masz za to duży wybór opcji kosztowych. Walutę możesz wymieniać w oddziale banku lub w systemie transakcyjnym – masz wówczas gwarancję bezpieczeństwa i wygodę, ale nie zawsze jest to korzystna operacja.