Sopot kursy walut

Jaka karta do konta jest wygodniejsza, debetowa czy kredytowa?

Jaka karta do konta jest wygodniejsza, debetowa czy kredytowa?

lut 28, 2019

Chodzisz z zamiarem założenia konta w banku?
Wiesz jedynie od znajomych o ofertach banków z kartą debetową i kredytową. Jednak wahasz się, którą z nich, tych opcji warto wziąć?
Na podstawie tego artykułu dowiesz się: jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma opcjami.

Odwiecznie znane ludziom pytanie: Co wybrać?

A więc czym się różni karta debetowa od kredytowej
Karta debetowa oferowana przez bank jest to karta wydawana do konta. Daje ona jej posiadaczowi dostęp do pieniędzy będących na rachunku. Dzięki niej zapłacisz w sklepie za zakupy, czy zakupy online przez Internet oraz podejmiesz wypłatę gotówkę z bankomatu.
Jeśli natomiast na Twoim rachunku skończą się Twoje środki pieniężne, nie będziesz mógł z niej dalej używać, aż do chwili ponownej wpłaty gotówki lub dokonania przelewu na Twoje konto bankowe. Płacąc przy użyciu karty debetowej (używając limitu, czyli ustanowionego debetu ze zgromadzonych Twoich środków na koncie osobistym) korzystasz wyłącznie ze swoich pieniędzy, zgromadzonych na założonym przez Ciebie koncie.

Karta kredytowa to komfortowa forma kredytu

Karta kredytowa oferowana jest tylko klientom, którzy ukończyli 18 lat i osiągają wymagane przez wewnętrzne procedury, zasady danego banku: dochody. Dochody stałe pod postacią stałych wpływów na konto, np. w ramach świadczonej pracy lub stypendium na uczelni.
Taki rodz. karty wygląda i działa na podobnych warunkach jak karty debetowa, również wydawana konta.
Jedyna różnica polega tutaj na środkach finansowych, będących na rachunku kredytowym to nie są takie same środki -pieniądze, jakie znajdują się na koncie osobistym.

Różnica: karta debetowa VS karta kredytowa

Karta kredytowa posiada własny rachunek bankowy, na który bank udostępnia środki, jakie Klient może wykorzystać na dowolne zakupy, czy bliżej określone transakcje. Takie limitowane środki nazywane są: limitem kredytowym. O każdej wysokości takiego limitu decyduje za każdym razem bank, wobec każdego Klienta. Przykładowo, kiedy korzystasz na co dzień z karty kredytowej, z miesięcznym limitem w kwocie: 1500 zł, to wtenczas w jednym miesiącu możesz wydać maksymalnie do 1500 zł. Taka forma rozwiązania może wydawać się niezwykle prosta. Pozwala, dzięki temu wydawać pieniądze pożyczone ze strony banku. Niestety nie jest to jednak darowizna od banku. Wszystkie bowiem środki wydawane przez Klienta, za pomocą karty kredytowej, trzeba oddać.

Uwaga!: Jeżeli użytkownik takiego produktu/ rozwiązania finansowego- spłaci zobowiązanie, wówczas oferowany kredyt będzie dla niego w pełni darmowy.
W praktyce oznacza to jedno: Klient oddaje tyle, ile wydał środków z karty kredytowej. Natomiast w sytuacji, kiedy zaległość przez Klienta -nie zostanie uregulowana w terminie ? W takich wypadku bank nalicza sobie odsetki, tzn.: dodatkową kwotę, jaką należy zapłacić oprócz tego, co zostało wydane. Mówiąc kolokwialnie w dużym uproszczeniu: w czasie płatności za pomocą karty kredytowej, nie korzystasz z własnych pieniędzy, lecz wydajesz środki pożyczone od banku.

Teraz już znasz różnicę w użyciu, pomiędzy: jedną a drugą kartą proponowana przez bank do konta. Podejmij decyzje samodzielnie, która z wybranych opcji będzie dla Ciebie najkorzystniejsza w ofercie bankowej i wygodniejszej w użyciu, z dopasowaniem do Twojego życia.