Sopot kursy walut

Jak wejść na rynek kryptowalut? Gdzie inwestować?

Jak wejść na rynek kryptowalut? Gdzie inwestować?

lip 17, 2023

Na rynku kryptowalut pojawia się coraz więcej osób. Handel kryptowalutami rozwija się więc bardzo dynamicznie. Zanim jednak wejdziesz w ten świat, warto, abyś zrozumiał, jakie możliwości daje ci giełda kryptowalut, ale i na co warto na niej zwracać uwagę.

Jak zacząć z kryptowalutami?

Kryptowaluty to cyfrowe środki płatnicze, które wykorzystują zaawansowane technologie kryptograficzne do zabezpieczenia transakcji oraz kontrolowania tworzenia nowych jednostek. To wirtualne waluty, które nie mają fizycznego odpowiednika, takiego jak banknoty czy monety. Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin wprowadzony w 2009 roku, natomiast dzisiaj istnieje wiele innych kryptowalut, takich jak Ethereum, Ripple, Litecoin, Bitcoin Cash i wiele innych. Technologia Blockchain opiera się na rozproszonym rejestrze transakcji, co gwarantuje transparentność, niezmienność i bezpieczeństwo transakcji.

Aby zacząć inwestować w kryptowaluty, musisz jedynie zarejestrować się na wybranej platformie, pozytywnie przejść proces weryfikacji, a następnie możesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Kluczowy jest tutaj wybór samej giełdy kryptowalut.

Na co zwracać uwagę na giełdzie kryptowalut?

Oczywiście wybierając platformę, patrzysz na warunki sprzedaży kursy kryptowalut, natomiast nie to na początku jest najważniejsze. Warto wybrać taką platformę, która intuicyjnie nauczy cię poruszać się po świecie tego szczególnego typu inwestycji. Nie wystarczy jedynie kupić kryptowaluty. Bitcoin należy do najnowszych instrumentów finansowych, które pozwalają osiągać często bardzo duże zyski, pod warunkiem jednak, że umiejętnie będziesz nimi zarządzać. Na początku nie wszystko może się wydawać intuicyjne, dlatego warto dowiedzieć się, jak zacząć z kryptowalutami, jak nimi handlować, kiedy dokonywać wymiany, ale i jak bezpiecznie przechowywać kryptowaluty.

Czy rynek kryptowalut jest bezpieczny?

Osób i instytucji, które chcą zarobić na sprzedaży kryptowalut, nie brakuje. Niestety nie wszyscy do tego typu zarobków podchodzą w uczciwy sposób. Na giełdach kryptowalut nie brakuje oszustów. Niestety także i ten rynek finansowy nie jest wolny od tego typu problemów, tym bardziej że oszuści na tym rynku bardzo często posługują się różnego rodzaju scamem, a więc oszustwami bazującymi na wzbudzeniu zaufania u swojej ofiary. Jeśli spotykasz się z ofertą absolutnie niebotycznych zysków, znacznie przekraczających to, co oferuje pozostała część inwestorów na rynku, bądź czujny. To jeden z pierwszych sygnałów, że być może oszuści polują w ten sposób na ciebie. Do najczęstszych przykładów oszustw na rynku kryptowalut zalicza się:

  • przekazywanie fałszywych informacji, np. przekręconych wyniki analiz zachęcających do podjęcia ryzykownych decyzji;
  • tworzenie fałszywych projektów kryptowalutowych;
  • podszywanie się pod legalne firmy lub platformy, aby zdobyć poufne informacje od użytkowników;
  • pump and dump, czyli manipulowanie ceną określonej kryptowaluty, na której zwykli inwestorzy tracą, zyskują zaś wyłącznie oszuści.

Jak wybierać giełdy kryptowalut?

W świetle powyższego bardzo uważnie należy dobierać miejsce zakupu Bitcoina i dalszych inwestycji. O wyborze decydować powinna nie tylko cena Bitcoina, lecz przede wszystkim bezpieczeństwo, gwarancja najwyższej ochrony interesów inwestorów, transparentność. W przypadku początkujących inwestorów istotna będzie także intuicyjna obsługa platformy, która ułatwia poruszanie się po niej osobom, które dopiero wchodzą w świat kryptowalut. Warto także sprawdzić opinie o platformie wśród innych użytkowników.