Sopot kursy walut

W czym może nam pomóc wskaźnik BMI?

W czym może nam pomóc wskaźnik BMI?

lut 14, 2017

Każdy kto chce dbać o siebie i prowadzi zdrowy tryb życia, choć raz spotkał się z wskaźnikiem masy ciała BMI. Czym jest i czy warto się nim kierować?

Współczynnik, który wyraża iloraz masy ciała i wzrostu podniesionego do kwadratu. To pierwsza metoda określania prawidłowej wagi. Nie trzeba dokonywać samodzielnych obliczeń. Można wykorzystać dostępny online kalkulator BMI. Oczywiście, nie daje bardzo dokładnego pomiaru i nie możemy określić z jego pomocą wszystkich parametrów. Głównie można się nim kierować, jak drogowskazem do dalszego działania. Jeśli zauważymy, że nasza waga drastycznie przekracza w dwie strony normę (niedowaga lub nadwaga), warto wówczas zgłosić się do lekarza, który skieruje na dalsze leczenie.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze wynik będzie miarodajny. Główny przypadkiem są osoby zawodowo uprawiające sport. Trudno mówić u nich o nadmiarze tkanki tłuszczowej. Wynik BMI będzie jednak zawyżony, ponieważ mięśnie są zdecydowanie cięższe niż tłuszcz.

Dodatkowo powinno się brać również pod uwagę wiek osoby, dla której wykonuje się pomiar. Wskaźnik jednak nie uwzględnia tego kryterium.